Kalibrace monitorů
sondou Eye-One Pro
Pro zájemce z řad (nejen) digitálních fotografů nabízíme službu kalibrace monitorů sondou Eye-One Pro
- Proč kalibrovat monitor?
- Potřebuje kalibraci monitoru běžný fotoamatér?
- Jak kalibrovat monitor?
- Co nabízíme?
- Ceník
Proč kalibrovat monitor?
Proto aby to co vidíte na svém monitoru bylo totéž co se zobrazí na jiných monitorech či co odešlete tiskárně.
Cílem kalibrace je dosáhnout stavu kdy barvy použité na vstupu (monitor, digitální fotoaparát, skener...) vypadají stejně během úprav a na výstupu (webstránka, webová fotogalerie, inkoustový či ofsetový tisk). Pro dosažení naprosto perfektních výsledků by bylo třeba použít drahá profesionální zařízení z nichž každé lze samostatně kalibrovat (skener,plotr,profi tiskárnu...) Čímž se dostáváme do kategorie vybavení v řádu statisíců.
Naštěstí pro většinu digitálních fotoamatérů (ale též grafiků, designérů, menší reklamní studia...) plně postačují levnější vstupní a výstupní zařízení. Nejdůležitějším vstupním zařízením na kterém zásadně závisí výsledek práce je monitor.
Jeho zobrazení ovlivňují za prvé výrobní postupy jednotlivých výrobců monitorů, za druhé operační systém počítače a jeho správa barev a za třetí možnost uživatele ovlivňovat dokument pomocí fotoeditačních nástrojů.
To že se obraz téměř na každém monitoru jeví jako vyhovující je dáno vlastnostmi lidského vidění. Oko je jednoduše natolik přizpůsobivé že nevnímá ani značné odchylky jasu, kontrastu či barev. I přesvícený monitor s barvami výrazně posunutými do modré (častý případ výchozího továrního nastavení ...modrá modřejší, bílá zdá se bělejší...) interpretuje jako normální. Alespoň do té doby než dojde na porovnání obrazu s jiným, zkalibrovaným monitorem či na tisk.
Potřebuje kalibraci monitoru běžný fotoamatér?
Určitě ano. Pokud vám není jedno zda se vaše fotografie, webové fotogalerie či webové prezentace budou jevit na každém monitoru zcela jinak a chcete se vyvarovat nemilých překvapení, vyplatí se vám alespoň čas od času investovat do kalibrace monitoru.
S rozvojem digitální fotografie a digitálních médií stále více uživatelů používá editační programy na úpravy snímků statických i pohyblivých, dokumentů a prezentací. Úpravou lze při správném postupu docílit velmi kvalitních výsledků, při nesprávném katastrofických. Editace uživatelem může na nezkalibrovaném monitoru být pro fotografii doslova zbraní hromadného ničení !!!
Následně překvapí i na papíře vytištěná fotografie (ať doma či ve fotolabu) s nechtěnými barvami.
Jestliže chcete pouze vytisknout fotografie pořízené digitálním fotoaparátem, jste začátečník a nemáte zkalibrovaný monitor, doporučuji se do úprav fotografií v editoru vůbec nepouštět a vše ponechat na zpracování ve fotolabu. V 99 % případů budou výsledné fotografie pravděpodobně lepší než po sebenáročnějších domácích úpravách
Jak kalibrovat monitor?
Nejjednodušší a nejlevnější metodou kalibrace monitoru jsou různá softwarová řešení typu Adobe Gamma. Nevýhodou této okometrické metody je "nezkalibrovatelné" vnímání obrazu každého uživatele - tedy co uživatel, to jiné nastavení. Výsledek může (ale nemusí) být poměrně dobrý ale objektivní hardwarové měření nenahradí.
Objektivní metodou je použití kalibrační sondy a příslušného programového vybavení, které vytvoří standardizovaný ICC profil. Sonda se umístí na monitor (obvykle na střed), vymezí její umístění, provedou se úpravy jasu a kontrastu a program proměří definované barevné odstíny a na základě měření vytvoří barevný ICC profil monitoru. ICC profil zohledňuje jak monitor, tak grafickou kartu počítače a proto je nutné pro každou kombinaci vytvořit specifický profil. Typicky tedy např. pro notebook, pokud se k němu připojuje kvalitnější externí monitor, je vhodné vytvořit dva ICC profily. Jeden pro LCD display notebooku, druhý pro používání s externím monitorem.
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit že po kalibraci mého monitoru jsem digitální fotografie, určené k náročnému tisku, upravil tak že ve fotolabu nebyl již nutný žádný další zásah.
Co nabízíme?
Provedení kalibrace monitoru sondou Eye-One Display 2. Jde o řešení, které poskytne kvalitní profil monitorů jak LCD a CRT, tak i laptopů. Při kalibraci lze změřit a zohlednit i vliv okolního osvětlení.
Kalibrací monitorů se neživím, sondu jsem pořídil jako nadšený fotoamatér v situaci kdy jsem přestával být spokojený s výsledky svých úprav fotografií.
Tuto službu nabízím fotoamatérům kteří mají zájem využít výhod kalibrace monitoru ale nechtějí pro občasné použití investovat nemalé prostředky do koupě sondy.
Provedení kalibrace vyžaduje:
Operační systém: Windows 2000, Windows XP (32 a 64bit), Windows 2003 Server (32 a 64bit), Windows Vista (32 a 64bit), Windows 7, Winodws 10.
- 128 MB volné RAM
- 100 MB volného prostoru na harddisku
- Rozlišení monitoru 1024 x 768 pixelů nebo vyšší
- USB port
Kalibrace je možná i pro OS Macintosh ale v praxi jsem ji na tomto operačním systému zatím nikdy neprováděl. Požadavky:
- Mac OS X (10.3.9 nebo vyšší)
- 128 MB volné RAM
- 125 MB volného prostoru na harddisku
- Rozlišení monitoru 1024 x 768 pixelů nebo vyšší
- USB port
Ceník
Provedení kalibrace monitoru sondou Gretag Macbeth Eye-One Pro:
- vytvoření prvního ICC profilu - 690 Kč
- vytvoření každého dalšího ICC profilu na témže počítači - 500 Kč
(vhodné pro laptop + externí monitor)
Ceny jsou za provedení kalibrace. V ceně není zahrnuto cestovné.....